Class Schedule

Printer Friendly Version of the Class Schedule

  • Sunday
  • 09:00 am - 10:00 am
    U-Pump (Sharon) Group Fitness
  • 10:10 am - 11:00 am
    Zumba (Ingrid) Group Fitness
  • Monday
  • 08:30 am - 09:20 am
    CycleCross (Lynette) Group Fitness
  • 09:15 am - 10:15 am
    Pilates Mat I (Kelly) * Held in TKD Studio Group Fitness
  • 09:30 am - 10:20 am
    Zumba (Avis) Group Fitness
  • 10:30 am - 11:30 am
    Cardio Pump (Kelly) Group Fitness
  • 11:30 am - 12:30 pm
    Rejuvenating Yoga (Linda) Held in the TKD Studio Group Fitness
  • 04:15 pm - 05:15 pm
    Core Cycle (Lynette) Group Fitness
  • 05:30 pm - 06:20 pm
    Turbo Kick (Allison) Group Fitness
  • 06:30 pm - 07:30 pm
    U-Pump (Dara) Group Fitness
  • 07:40 pm - 08:30 pm
    Zumba (Ingrid) Group Fitness
  • Tuesday
  • 06:00 am - 07:00 am
    Indoor Cycling ( Kelly) Group Fitness
  • 08:30 am - 09:20 am
    Indoor Cycling (Judy) Group Fitness
  • 09:30 am - 10:20 am
    Step Challenge (Lynette) Group Fitness
  • 10:30 am - 11:30 am
    Pilates Mat II (Kelly) * Held in the TKD Studio Group Fitness
  • 10:30 am - 11:30 am
    U-Pump (Vinyon) Group Fitness
  • 11:45 am - 12:45 pm
    Fun & Fit (Lorraine) Group Fitness
  • 04:15 pm - 05:15 pm
    Rejuvenating Yoga (Linda) Group Fitness
  • 05:30 pm - 05:50 pm
    Ab Lab (Lynette) Group Fitness
  • 06:00 pm - 07:00 pm
    Zumba (Ingrid) Group Fitness
  • 07:10 pm - 08:00 pm
    Indoor Cycling (Doug) Group Fitness
  • Wednesday
  • 08:30 am - 09:30 am
    Cardio Pump (Vinyon) Group Fitness
  • 09:15 am - 10:15 am
    Yoga For Athletes (Lynette) * Held in the TKD Studio Group Fitness
  • 09:40 am - 10:30 am
    Cardio Combat (Kelly) Group Fitness
  • 10:40 am - 11:30 am
    Latin Impact (Belkys) Group Fitness
  • 04:15 pm - 05:15 pm
    Core Cycle (Dara) Group Fitness
  • 05:30 pm - 06:30 pm
    U-Pump (Sharon) Group Fitness
  • 06:45 pm - 07:45 pm
    Flow Yoga (Rob) Group Fitness
  • Thursday
  • 06:00 am - 07:00 am
    Indoor Cycling (Allison) Group Fitness
  • 08:30 am - 09:20 am
    Indoor Cycling (Dara) Group Fitness
  • 09:30 am - 10:20 am
    Step In Line (Lynette) Group Fitness
  • 10:30 am - 11:30 am
    U-Pump (Kelly) Group Fitness
  • 11:45 am - 12:45 pm
    Fun & Fit (Lorraine) Group Fitness
  • 04:30 pm - 05:30 pm
    Rejuvenating Yoga (Linda) Group Fitness
  • 05:40 pm - 06:30 pm
    Zumba (Ingrid) Group Fitness
  • 06:40 pm - 07:00 pm
    Ab Lab (Emily) Group Fitness
  • 07:10 pm - 08:00 pm
    Indoor Cycling (Emily) Group Fitness
  • Friday
  • 08:30 am - 09:30 am
    Turbo Kick (Allison) Group Fitness
  • 09:15 am - 10:15 am
    Yoga For Athletes (Lynette) *Held in the TKD Studio Group Fitness
  • 09:40 am - 10:30 am
    Getting Horizontal (Kelly) Group Fitness
  • 10:40 am - 11:30 am
    Latin Impact (Belkys) Group Fitness
  • 11:45 am - 12:45 pm
    Fun & Fit (Sharon) Group Fitness
  • 04:15 pm - 05:15 pm
    Indoor Cycling (Allison) Group Fitness
  • 05:30 pm - 06:30 pm
    U-Pump (Allison) Group Fitness
  • 06:45 pm - 07:45 pm
    Beginner Yoga (Rob) Group Fitness
  • Saturday
  • 08:00 am - 08:50 am
    Indoor Cycling (Dara) Group Fitness
  • 09:00 am - 09:50 am
    Zumba (Atinu) Group Fitness
  • 10:00 am - 11:00 am
    Pilates Mat II (Melissa V.) Group Fitness

 

Printer Friendly Version of the Class Schedule